czwartek, 24 września 2009

Silves


zdjęcia jak zwykle zrobiłam w biegu,

na zwiedzenie tego miasta miałam 20 minut
Silves jest jednym z niewielu godnych zwiedzenia miast Algarve położonych w głębi lądu. Historia Silves sięga czasów rzymskich, lecz dopiero w w wiekach średnich pod panowaniem Maurów miasto (noszące wówczas nazwę Xelb) rozkwitło stając się zarazem stolicą Al-Gharb. Przed zdobyciem miasta przez rycerzy Zakonu Świętego Jakuba w 1242 r miasto zasłynęło jako centrum kulturalne przewyższające swoim splendorem nawet Lizbonę. Niestety łupieska działalność XII-wiecznych krzyżowców spowodowała upadek miasta. W 1249 r Silves trafiło już na zawsze w ręce Portugalczyków, i aż do zamulenia rzeki Arade (nad którą leży) w XV w było bogatym portem. Dzisiaj miejscowa gospodarka opiera się głównie na uprawie cytrusów.
Pozostałością po dawnym mieście są zbudowane z czerwonego piaskowca poligonalne wielkie mury obronne Twierdzy Maurów (Castelo de Silves) oraz ogromna sklepiona Cisterna da Moura Encantada (cysterna zaczarowanej mauretańskiej dziewczyny), dostarczająca do dziś wodę do miasta.Poniżej twierdzy w miejscu dawnego meczetu stoi katedra (Sé) pochodząca z XIII stulecia, lecz gruntownie przebudowana po trzesienu ziemi w 1755 r. We wnętrzu znajduje się datowana na XIV w jaspisowa figura Nossa Senhora da Conceicăo.

Warto wybrać się też do Muzeum Archeologicznego, gdzie zebrano ekspozycje pozwalające prześledzić historię miasta. Muzeum wzniesiono wokól ciekawego obiektu - dużej arabskiej studni, na której dno prowadzą wbudowane schody - datowanego na XII stulecie.
(Daria Skrzat)

Brak komentarzy: