wtorek, 6 października 2009

Cabo de Săo VincenteCabo de Săo Vincente (Przylądek św. Wincentego) - od wieków działający na wyobraźnię, najdalej na południowy zachód wysunięty punkt Europy.

W średniowieczu wierzono, że stanowi on koniec świata. Dla Rzymian było to miejsce święte (stąd nazwa Promontorium Sacrum - Święty Cypel), gdzie - jak wierzono - każdego wieczora słońce z sykiem zanurza się w wodach oceanu.

Tu przywieziono łodzią z Walencji, w towarzystwie dwóch kruków, relikwie św. Wincentego. Miejsce jego pochówku stało się dla chrześcijan miejscem kultu. Przez wiele stuleci, na znak czci, przepływające w pobliżu statki spuszczały żagle, gdyż wierzono, że święty błogosławi każdy przepływający statek. Kruki pojawiły się ponownie w 1173 r, kiedy kości św. Wincentego przenoszono do Lizbony - stąd kruki w herbie stolicy, której święty jest patronem. Dzisiaj przylądek zwieńczony jest, uchodzącą za najmocniejszą w Europie, latarnią morską o zasięgu 95 metrów.

Ponieważ zarówno Sagres, jak i Cabo de Săo Vincente leżą na terenie rezerwatu Parque Natural Sudoesté Alentejano e Costa Vincentina, utworzonego głównie ze względu na specyficzną roślinność, oprócz zapierających dech w piersiach widoków roztaczających się z wysokich, skalistych klifów, można tu też podziwiać specyficzne karłowate odmiany roślin, endemiczne nadmorskie goździki, jałowce, narcyzy oraz kwitnące od lutego do maja barwne i wonne kwiaty.
(Portugalia Online)

Brak komentarzy: